Villamos Biztonsági Felülvizsgálat
Miért fontos a villamos biztonsági felülvizsgálat?
-
- Biztonság: az érintésvédelmi felülvizsgálat alapvető célja, hogy áramütés elleni védelem és a tűzvédelem szempontjából megfeleljen az ingatlan a biztonságos működés követelményeinek.
- Felelősség: tekintve, hogy a teljes körű vizsgálat törvényi kötelezettség, a hétköznapi gyakorlatban ez azt vonja maga után, hogy ennek hiánya esetén az ingatlan tulajdonosa terhelhető felelősséggel bármilyen nemű elektromos baleset esetén. Egy konkrét példát véve: ha valaki kiad egy ingatlant, vagy akár csak épp vacsoravendéget fogad, és ott áramütést szenvedne a vendég, akkor ezt illetően a teljes jogi felelősség a tudjaldonosra hárul. Sokan nem gondolnak bele, hogy végzetes következmény esetén, ez a Btk. XV. fejezete 160. § (4) szerinti gondatlanságból elkövetett emberölésnek minősül, amely egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
- Jelentős anyagi kár megelőzése: elektromos tűz esetén a lakásbiztosító ennek hiányában megtagadhatja a fizetést, valamint amennyiben a környező ingatlanokat is kár éri, azt teljes mértékben Önre terhelhetik. Ezen felül egy hibás elektromos hálózattal a nagy értékű háztartási- és szórakoztató eszközök is kockázatnak vannak kitéve.
- Törvényi megfelelőség: az ingatlanok, létesítmények bérbeadásakor, eladásakor, illetve öröklésekor valamint időszakosan kötelező a felülvizsgálat, amely az épület elektromos műszaki megfelelőségét igazolja.
Mit foglal magába a villamos biztonsági felülvizsgálat?
A berendezések és a hálózat áramütés elleni előírt védelmének műszaki vizsgálatát.
A villamos biztonsági felülvizsgálat tartalma
A minősítés mindig az adott ingatlan elektromos hálózatának létesítésekor érvényben lévő szabványok szerint történik.
Ennek megfelelően a minősítésben három féle megállapítás szerepelhet:
-
- A felülvizsgálat idején érvényben lévő szabványoknak megfelel
- A felülvizsgálat idején érvényben lévő szabványoknak nem felel meg, de a létesítéskor érvényben lévőnek igen
- Nem felet meg
A felülvizsgálat két részből áll:
- Szemrevételezéses vizsgálat, melyen a következőket tartalmazza:
- Villamos kötések megfelelőségének ellenőrzése (pl a sodrott kötés nem megfelelő)
- Villamos elosztó bekötésének helyessége. A legtöbb hibát itt tapasztaljuk.
- Vezetékek megfelelő túlterhelés védelmének az ellenőrzése
- A beépített villamos anyagok helyes felhasználását. Gyakran előforduló hiba, hogy családi házaknál a földben vezetett kábel esetén nem földbe való kábelt alkalmaznak, illetve a megfelelő IP védettség ellenőrzése is ide tartozik
- A beépített villamos anyagok műszaki megfelelőségét, sérülés mentességét
- Feliratok, figyelmeztető jelzések meglétének ellenőrzése
- Műszeres vizsgálat, melyen a következőket tartalmazza:
- Védővezető folytonosság mérése
- Hurokimpedancia mérés
- Áram-védőkapcsoló (FI relé) kioldási idő és áram mérés
- Földelő szonda földelési ellenállás mérés
Villámvédelem: alapvetően ez csak speciális esetekben kell, a 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet alapján, így például, ha 10 méternél nagyobb gerincmagasságú a lakóegység.
A lakás érintésvédelmi felülvizsgálata ezen szempontok, tételek alapján kerül elvégzésre.
Dokumentáció, érintésvédelmi jegyzőkönyv
A átadott iratok, dokumentáció a következőkből áll:
- A villamos mérések, valamint azok eredményeinek (megfelelt/nem megfelelt) kiértékelését tartalmazó villamos biztonsági felülvizsgálati jegyzőkönyv.
- Melléklet: mérési jegyzőkönyv a konkrétan mért értékekkel.
- Vizsgált villamos berendezések listája, és a következő időszakos felülvizsgálat határideje.
- Hibajegyzék.
A villamos biztonsági minősítő irat, avagy felülvizsgálati jegyzőkönyv az NGM rendelet szerinti hivatalos iratnak számít.
Villamos biztonsági felülvizsgálat: mikor és milyen gyakorisággal kötelező?
Tulajdonosváltás alkalmával, illetve bérbeadáskor
Lakásvásárlásnál, öröklésnél, illetve kiadásnál mindenképp kötelező villamos felülvizsgáló által kiállított tanúsítvány, kivéve ha rendelkezésre áll egy hat évnél nem régebbi felülvizsgálati jegyzőkönyv. Tévhitként van elterjedve a szakmában, hogy a FI relé, avagy áram-védőkapcsoló megléte az alól mentesít. Korábban valóban volt ilyen kivétel, azonban ez 2024 január óta már nem érvényes.
Érdemes szerződéskötéskor mellékletben az előírások szerinti felülvizsgálat teljes dokumentációját is csatolni. Így teljes körűen meg fogunk felelni a jogszabályi kötelezettségeknek, és egyben jogi szempontból teljes védettséget fogunk élvezni. Például a vevő nem hivatkozhat arra a későbbiekben, hogy nem volt tudomása a villamos rendszer esetleges hiányosságairól. Ez nem csak élet- és vagyonvédelmi szempontból fontos, hanem amiatt is, mert az eladókat az ingatlant illetően kellékszavatosság terheli.
Felújítás, jelentős bővítés alkalmával
Ház, lakás villamossági felújítása során, akár részleges, illetve teljes a felújítás. Részleges felújítás esetén az felújított hálózati részeken szükséges a felülvizsgálatot elvégezni, illetve villámvédelem újszerű kialakításánál.
A részleges felújítás magában foglalhatja egy elektromos főzőlap részére új nyomvonal kiépítését, vagy az elektromos autó fali töltő telepítése során kialakított villamos részt. A hőszivattyúk szintén azon erősáramú berendezések körébe tartoznak, amelyek nagyobb névleges áramot igényelhetnek, amely bővítéssel oldható meg.
Általánosságban véve, jelentősebb áramfelvételű erősáramú berendezések üzembe helyezés előtt a bővítés után villamos biztonsági felülvizsgálatot szükséges végezni.
Időszakos ellenőrzés az ingatlan használatbavétele után
3 évente | Azon villamos berendezések felülvizsgálata, amelyek potenciálisan robbanásveszélyes környezetben működnek. Hétköznapi helyeken ez nem releváns, hiszen robbanóképes légtér itt jellemzően nem alakulhat ki. |
3 évente | Amennyiben a lakóépület munkahelynek minősül, abban az esetben az ott található összes villamos berendezés felülvizsgálata kötelező. |
6 évente | Lakóépületek villamos berendezés áramütés elleni védelmének felülvizsgálata. |
A 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet Villamos Műszaki Biztonsági Szabályzat része rendelkezik részletesen a fentiekről, hogy milyen előírt gyakorisággal és mire kiterjedően végzendő az ingatlanok érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálata.
Elektromos hibajelenségek esetén
Amennyiben folyamatos vagy visszatérő hibajelenségeket tapasztalunk, felmerülhet a gyanú, hogy az adott pont csak az előfutára a későbbi hibáknak, mert sajnos az a tapasztalatunk, hogy ahol nem képesített és tapasztalt villanyszerelő végezte a munkát, ott nem csak egy, hanem több hiba is lesz.
Az NGM rendelet és szabvány szerinti érintésvédelem biztosítása, illetve az esetlegesen életveszélyes az elektromos hálózat felderítetlenségének elkerülése érdekében ilyenkor egy teljes villamos biztonsági felülvizsgálat javasolt.
Villamos biztonsági felülvizsgálat árak
- Teljes felülvizsgálat (tartalmazza a felülvizsgálati tanúsítvány, azaz villamos biztonsági minősítő irat kiállítását): 40.000 Ft-tól
- Időszakos ellenőrzés: 25.000 Ft-tól (amennyiben velünk végezette a korábbi ellenőrzést)
- Helyszíni hibajavítás: mindenkori hibajavítási árak szerint.